Jacksona na Letné nechceme, volají výtvarníci i internetová iniciativa

29. června 2010 v 16:53 | ßillie Jean |  News
http://family-Jackson.blog.cz
Rok po úmrtí Michaela Jacksona se čeští fanoušci zaradovali, že se jim podařilo prosadit umístění zpěvákova památníku na pražské Letné, kde v roce 1996 koncertoval. Proti návrhu už se ale začala ohrazovat odborná veřejnost i iniciativa založená na sociální síti Facebook. S návrhem postavit v parku místo sochy "krále popu" některé z děl výtvarníků Davida Černého, Jiřího Davida, Kurta Gebauera a Aleše Veselého přišla pražská Galerie Dvorak Sec Contemporary. "Česká moderní historie má významnější momenty, na které by mohla socha upomínat, než koncert popové hvězdy," cituje tisková zpráva galeristku Olgu Dvořákovou. Větší význam podle ní měly například masové demonstrace v listopadu 1989 nebo mše papeže Jana Pavla II. při jeho první návštěvě Česka.


Galerie má prý připraven seznam 50 soch od nejlepších českých umělců. Z nich vybrala kvůli brzkému termínu vztyčení Jacksonova památníku čtyři autory i jejich hotová díla, která jsou umělci ochotni zdarma zapůjčit pro stálou instalaci na Letnou.
"Pro mě je nepřijatelné, aby věci, které jsou kvalitní, nebyly do Prahy z nějakých podivných důvodů vpouštěny, a přitom něco, co nesouvisí s uměním, do Prahy bez problémů vpuštěné bylo a ke všemu na tak exponované místo," řekl v pondělí jeden ze čtveřice vybraných výtvarníků Jiří David.
Proti myšlence připomenout si Jacksona v Letenských sadech jsou i autoři iniciativy Sochu Michaela Jacksona na Letné NECHCI!!!, ke které se na Facebooku přidalo od čtvrtka už více než tisíc lidí. Letná je podle nich veřejný prostor určený všem Pražanům, a nikoli jen zpěvákovým obdivovatelům.
"Je to akce úzké skupiny fandů, jimž neupírám právo vystavět Jacksonovi někde na soukromém pozemku sochu, ale ne na takovém místě. Připadá mi to jako šílený precedent, že primátor, který to zaštítil, rozdává veřejný prostor zájmové skupině Jacksonových fanoušků," řekl zakladatel stránky Dominik Bouma.
Návrh busty pro památník Michaela Jackona od akademické sochařky Daniely Kartákové

Připomínku by si podle něj zasloužily spíše než Jacksonův koncert jiné historické momenty spojené s Letnou. "Ve srovnání s událostmi z listopadu 1989 je význam tohoto koncertu naprosto marginální a ve vztahu ke kultuře České republiky skoro směšný," uvedl Bouma. Členové jím založené iniciativy prý zvažují další protesty. "Mohly by mít formu shromáždění, petice nebo získání vyjádření kulturně a veřejně činných osob," dodal Bouma.
Jedním z jejich cílů je i prověřit rozhodnutí úřadů, které vydaly povolení ke stavbě památníku.
Jackson, který před rokem zemřel, prodal přes 750 milionů alb a patří k nejúspěšnějším hudebníkům historie. Jeho deska Thriller z roku 1982 je nejprodávanějším albem všech dob. Zemřel loni 25. června v padesáti letech po předávkování sedativy. Jeho smrt šokovala svět a vyvolala vlnu zájmu o jeho hudbu.
Zdroj:idnes.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama